no-img
تحقیق یار

اهمیت فصل نتیجه گیری در انجام پایان نامهانجام پایان نامه حقوقانجام پایان نامه مدیریت

تحقیق یار
محصولات جدید تحقیق یار در راه اند.
[cycloneslider id="218-3"]

ادامه مطلب

DOC
اهمیت فصل نتیجه گیری در انجام پایان نامه
doc
24 مرداد 1395

اهمیت فصل نتیجه گیری در انجام پایان نامه


یکی از مهم ترین بخش های هر پایان نامه ، فصل مربوط به نتیجه گیری است. این فصل به این خاطر از اهمیت زیادی برخوردار است که در آن روشن می شود مهم ترین یافته ها و دستاوردهای پایان نامه شما چه بوده است. به همین دلیل، دانشجویی که مشغول انجام پایان نامه است، حتما باید به این فصل توجه خاصی داشته باشد.

پیش از این در «تحقیق یار» به موضوع انجام پایان نامه و روش آماده سازی بخش های مختلف آن اشاره کرده ایم.

اما در این بخش، به فصل نتیجه گیری می پردازیم تا دانشجویان علاقه مند به مباحث روش تحقیق، بتوانند این بخش را هم به نحو احسن انجام دهند.

به طور کلی، فصل نتیجه گیری از دو بخش اصلی تشکیل می شود:

بخش اول: یافته های تحقیق

بخش دوم: پیشنهادها

اما در بعضی موارد محدودیت ها و مشکلات تحقیق هم به عنوان بخش سوم، در همین فصل می آید.

بخش اول: یافته های تحقیق

محقق معمولا در این بخش، خلاصه ای از یافته ها و نتایج تحقیق را می آورد. به همین دلیل ضروری است این بخش به صورتی بیان شود که تصویری جامع و منسجم از تحقیق ارائه  دهد. موضوعات اساسی که در تحقیق بر روی آنها بررسی به عمل آمده از بیان مسئله، اهمیت و ضرورت تحقیق، فرضیه ها، سولات و یا اهداف کلی و ویژه، روش تحقیق؛ دیدگاه های نظری موضوع تحقیق، مراحل اجرای تحقیق تا یافته های تحقیق و تجزیه و تحلیل آنها، همه و همه به صورتی خلاصه مطرح می شود تا خواننده با مطالعه آنها بتواند تصویری از آنچه انجام شده در ذهن خویش به دست آورد و بداند که نهایتا این تحقیق چه دستاوردی داشته است.

بخش دوم: پیشنهادهای تحقیق

پس از آنکه محقق حاصل دستاوردهای تحقیق خویش را ارائه داد، نوبت به آن می رسد که بر اساس یافته ها و دانشی که به دست آورده، برخی پیشنهادها را ارائه دهد. به همین دلیل در این بخش، الگو یا الگوهایی بر اساس موضوع تحقیق پیشنهاد می گردد.

همچنین در ادامه همین بخش، و پس از ارائه پیشنهادهایی برای تحقیقات بعدی، بخش جداگانه ای تحت عنوان «پیوست ها» یا «ضمائم» می آید که معمولا شامل سوالات مصاحبه، نمونه ای از پرسشنامه، و نمونه ای از مکاتبات انجام شده با سازمانها در ارتباط با موضوع تحقیق می باشد.

همان طور که اشاره شد، در فصل نتیجه گیری می توان به محدودیت هایی که در انجام تحقیق روی نموده است نیز اشاره داشت. در واقع محدودیت های تحقیق آن دسته از عواملی هستند که در مسیر جمع آوری اطلاعات و کسب نتایج  مطلوب مانع ایجاد می کند. این محدودیت ها عبارتند از:

الف – محدودیت های در اختیار محقق

ب – محدودیت های خارج از اختیار تحقیقدرباره نویسنده

تحقیق یار 97 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید