no-img
تحقیق یار

مطالب آموزشی، مقاله آی اس آی. . روش شناسی تحقیقی.نگارش مقاله پژوهشی.مقاله isi. رساله حقوق.


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
پنج بخش کلیدی مقالات ISI
zip
5 شهریور 1395

پنج بخش کلیدی مقالات ISI


بدنه هر مقاله ISI از چه اجزایی تشکیل می شود؟

برای آنکه بتوانیم یک مقاله ISI ایده آل بنویسیم، قبل از هر چیز باید خیلی خوب و دقیق، اجزا و عناصر اصلی مقاله را بشناسیم. به بیان دیگر لازم است که با ساختار و شاکله یک مقاله علمی ISI آشنا شویم و بفهمیم وقتی صحبت از یک مقاله علمی ISI می کنیم، در واقع این مقاله چیست و چه اجزایی دارد، کارکردهای مختلف این اجزا چیست؟ تنها در این صورت است که مهارت هایی که برای انجام و نگارش یک مقاله پژوهشی لازم است را درک می کنیم و می توانیم آنها را پیاده سازی کنیم. اما اجزای اصلی یک مقاله پژوهشی چیست؟

۱- کلیات تحقیق

اولین جزء هر مقاله ISI، مبحث کلیات آن است یا همان مباحث مقدماتی پژوهش. در هر مقاله ISI معمولاً شروع مقاله، اگر عنوان یا چکیده را کنار بگذاریم، با مقدمه است. مقدمه چیست؟ چه اجزایی دارد؟ چه مسائلی در آن مطرح می شود و چطور می شود یک مقدمه بسیار دقیق، خوب و کاربردی را نوشت؟ یادتان باشد که کلیات هر پژوهش، طرح چکیده ای از پروپوزال پژوهش است. این بهترین راهنما برای درک محتوای مقدمه است.

۲- ادبیات و پیشینه نظری تحقیق

جزء دوم هر مقاله که تقریباً در اکثر مقالات می بینیم و بهتر است هر محققی هم حتماً به این جزء که یکی از مهم ترین اجزا است توجه ویژه داشته باشد، بحث ادبیات و پیشینیه پژوهش است. یعنی این بحث که قبل از ما چه نظراتی در حوزه آن موضوعی که ما روی کار می‌کنیم مطرح شده است. چه دیدگاه هایی، چه ایده هایی، چه رویکردهای نظری در ارتباط با آن

 مطرح شده است. ما باید بتوانیم ابتدا مبحثی که روی آن کار می کنیم را تعریف کنیم و بگوییم که این مبحث در چه حوزه ای قرار می گیرد و چه مباحثی در آن مطرح شده است، تا بعد از آن بتوانیم حرف خود را بزنیم. به این مبحث، ادبیات نظری و پیشینیه پژوهش می گوییم.

۳- روش شناسی تحقیق

جزء دیگری از هر مقاله پژوهشی بحث روش شناسی است. یعنی اینکه وقتی می خواهیم روی یک موضوع کار کنیم بعد از اینکه موضوع مشخص شد و دیدگاه های مختلف در رابطه با آن موضوع مطرح شد، حال ما چگونه می خواهیم یافته جدیدمان را در این مقاله مطرح کنیم؟ در این باره لازم است ابتدا اشاره کنیم که از چه روشی می خواهیم برای پژوهش استفاده کنیم. چون برای تحلیل هر مسئله ای روش های گوناگونی وجود دارد. محققان برای مطالعه هر مسأله ای از شیوه ها، ابزارها و راهکارهای مختلفی استفاده می کنند. ما ابتدا باید چگونگی مطالعه موضوع مورد تحقیق خود را به مخاطبین اعلام کنیم. این چیزی است که در روش شناسی تحقیق به آن پرداخته می شود.

۴- تجزیه و تحلیل یافته ها

اما جزء بعدی هر مقاله، بحث تحلیل داده ها و یافته هاست. بعد از اینکه که روش خود را مشخص و معرفی کردیم، باید سراغ مورد مشخصی که موضوع تحقیقمان هست برویم، روشمان را پیاده سازی کنیم و داده ها و اطلاعات حاصل از سنجش جامعه مطالعاتی مان را گردآوری کرده و سپس مورد تحلیل قرار دهیم. پس این بخش، بخشی است که در آن، مساله و یافته ویژه و منحصر کار خود را پیش می بریم. ما یافته هایی که مرتبط با موضوع مورد بحثمان و پرسش مطرح شده است، را جمع آوری و ارائه می کنیم.

۵بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات

در نهایت هر مقاله ISI ، بخشی تحت عنوان «بحث و نتیجه گیری» دارد؛ یعنی اینکه پس از تعیین و ارائه یافته های پژوهش، بر اساس کل پکیج مقاله، یافته مان را به بحث بگذاریم. ما بعد از مباحث مقدماتی و طرح پرسش، هدف، ایده اصلی و فرضیه، دیدگاه های مختلفی را در ادبیات نظری ارائه کردیم و تعاریفی از موضوع ارائه دادیم و متغیرها را مشخص کردیم و سپس روش مناسبی انتخاب کرده و یافته هایی را استخراج نمودیم. بخش نتیجه گیری، در واقع، گزارش نهایی ما از مجموع عملیات تحقیق مان است. در این بخش ما می گوییم که در مجموع چه نتیجه نهایی را حاصل کرده و چه یافته جدیدی را به دست آورده ایم. در عین حال در همین بخش، اشاره ای به پیشنهادات پژوهش می کنیم. یعنی به مخاطبان خود توضیح می دهیم که چنانچه تمایل دارند در همین حوزه فعالیت پژوهشی انجام دهند، بهتر است متوجه چه نکات و چه مسائل و چه مشکلاتی باشند.درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

91 − 83 =