no-img
تحقیق یار

مقاله آموزشی. توصیه های انجام پایان نامه.روز دفاع. منبع پژوهشی.برنامه برای نگارش.


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
توصیه هایی برای انجام پایان نامه در دقیقه نود (قسمت اول)
zip
9 شهریور 1395

توصیه هایی برای انجام پایان نامه در دقیقه نود (قسمت اول)


 

بالاخره باید قبول کنیم که گاهی پیش می آید به هزار دلیل منطقی و غیرمنطقی، کار نوشتن پایان نامه به دقیقه نود می کشد؛ یعنی زمانی که دیگر واقعا هیچ وقتی باقی نمانده و عملا از آن شش ماهی که وقت قانونی دفاع است، جز چند هفته باقی نمانده. خب… چه کار باید کرد؟ در ادامه این یادداشت، چند توصیه به دانشجویانی داریم که به دقیقه نود رسیده اند، اما همچنان می خواهند هر طور شده کار انجام پایان نامه را به سرانجام برسانند.

۱-    دستپاچه نشوید و سعی کنید تمرکزتان را حفظ کنید. در چنین وقت هایی بدترین چیز احساس درماندگی و بلاتکلیفی است. درست است که شرایط سخت و بحرانی است، اما در این شرایط هم باز راه حلی وجود دارد.

۲-    احتمالا مدت هاست به سراغ استاد راهنمای تان نرفته اید و او را ندیده اید، و چون هر بار قرارهای قبلی تان به تاخیر افتاد یا لغو شد، دیگر حتی می ترسید یا خجالت می کشید او را ببینید. اما اولین و مهم ترین قدم برای انجام کار، دیدن استاد راهنما است. استاد راهنما در چنین موقعیت هایی بهترین کسی است که می تواند به شما کمک کند و به نحوی شما را جلو بیندازد، منتهی به این شرط که حتما با یک عزم راسخ و تصمیم جدی پیشش بروید. او باید باور کند که شما این بار به طور جدی می خواهید مشکل پایان نامه را حل کنید. در ضمن؛ دست خالی نروید. حتما یک کار کوچک، حتی اگر شده چند صفحه کار چک نویس و تنظیم نشده، همراهتان باشد تا نشانش بدهید. در چنین وقت هایی، حرف و قول خالی فایده ای ندارد.

۳-    از استادتان بخواهید با توجه به زمان کم باقی مانده، تا آنجا که ممکن است به شما ارفاق کند و طوری برنامه ریزی کند که فقط لازم باشد مهم ترین کارها را انجام دهید، نه اینکه مجبور باشید از اول، فیش برداری های اولین منبع پژوهشی تان را شروع کنید.

۴-    یک برنامه ریزی دقیق انجام بدهید. ببینید دقیقا تا روز دفاع چقدر زمان باقی مانده و در طول این مدت چه کارهایی را باید انجام بدهید. به عنوان مثال آیا هنوز منابعی هست که لازم باشد به آنها مراجعه کرده و از آنها فیش تهیه کنید؟ آیا اگر پایان نامه تان پیمایشی و نیازمند کار آماری است، کارهای مربوط به پرسشنامه و جمع آوری اطلاعات فصل سوم و چهارم را می توانید در یک فرصت کوتاه انجام بدهید؟ آیا اهداف و پرسش ها و فرضیه های تحقیق تان روشن و دقیق هست و خود شما به خوبی می دانید که در تحقیق به دنبال چه چیزی هستید؟ به طور کلی سعی کنید بخش های مختلف پایان نامه را از هم تفکیک کرده و بعد برای هر بخش یک زمان مشخص تعیین کنید.

۵-    یادتان باشد که باید طوری زمان بندی کنید که نهایتا یک هفته تا ده روز مانده به دفاع، کار پایان نامه به اتمام رسیده باشد. چون به هر حال قبل از دفاع لازم است استاد راهنما و مشاور و داور کارتان را مطالعه کنند و به احتمال زیاد هر کدام از آنها هم نکته ها و اصلاحیه هایی دارند که مجبورید انجام دهید.درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 + = 67