no-img
تحقیق یار

مطلب آموزشی. پایان نامه. نتیجه گیری از پایان نامه- نتییجه گیری از مقاله. نتایج مطالعه.رساله دکتری


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
چطور از مقاله یا پایان نامه مان نتیجه گیری کنیم؟
zip
19 شهریور 1395

چطور از مقاله یا پایان نامه مان نتیجه گیری کنیم؟


رسیدن به یافته های تحقیق و نوشتن نتیجه گیری، آخرین گام در فرایند نوشتن پایان نامه یا مقاله پژوهشی به حساب می آید. معمولا همه اجزای یک کار پژوهشی، از طرح موضوع و گردآوری پیشینه گرفته تا جمع آوری داده ها و تحلیل یافته ها مهم است. اما نوشتن نتیجه تحقیق عملا در حکم پایان موفقیت آمیز پروژه است، به طوری که اگر این بخش را آن طور که باید انجام ندهیم و یافته ها و نتایج و پیشنهادات را به درستی گزارش نکنیم، در واقع باید گفت که هیچ کاری انجام نداده ایم. چون خواننده یک پژوهش، تمام تحقیق را می خواند تا در نهایت، به دستاوردها و یافته های آن برسد.

در ادامه به مهم ترین نکاتی که لازم است در نتیجه گیری و پیشنهادات تحقیق رعایت کنید اشاره می کنیم.

تعریف و مفهوم نتیجه گیری

وقتی صحبت از یک پژوهش می کنیم در واقع از این صحبت می کنیم که چطور با طرح یک پرسش یا مسأله مشخص، یک پیشروی سیستماتیک و یک روند نظام مند را پی می گیریم تا به یک پاسخ برسیم. یعنی در تحقیق مان مسأله ای را مطرح کنیم و بعد با یک سیستم کاملاً اصولی و روشمند پاسخ روشنی را برای آن پیدا کنیم. با این حساب می توانیم بگوییم بخش نتیجه گیری یک تحقیق پاسخ اصلی ما به آن مسأله مطرح شده است. در پایان نامه یا مقاله پژوهشی که روی آن کار می‌کنیم بخش نتیجه گیری عبارت است از یافته ای که در نهایت به دست آوردیم. پس نتیجه گیری از این بابت مهم ترین بخش یک تحقیق پژوهشی است.

در بخش بحث و نتیجه گیری یافته های اصلی تحقیق اهمیت و معنی تلویحی آنها بررسی می شود. بحث شامل مبانی نظری و عملی، یافته­ ها و روش شناسی می باشد. در این بخش، یافته ها با یافته های مطالعات قبلی مقایسه می شوند و مشابهت ها، تفاوت ها و علل آنها مورد بحث قرار می گیرند. همچنین در این قسمت نقاط قوت و ضعف مطالعه و معنا و مفهوم یافته ها بررسی می شوند.

چرا نتیجه گیری مهم است؟

در بخش نتیجه گیری است که ما می توانیم برای فرضیه های مطرح شده یک پاسخ مشخص دهیم، حالا چه رد چه تایید کنیم، مسأله این است که وقتی توانستیم در ابتدای کار سوالی را مطرح کنیم و برای آن فرضیاتی مطرح کنیم بعد چطور و با انجام چه فرآیندی به جایی برسیم که بتوانیم به صورت اصولی و علمی اثبات کنیم که این فرضیات کدام درست و کدام نادرست است. در بخش نتیجه گیری است که ما محقق می شویم. در این بخش است که ما در لباس و قامت یک پژوهشگر ظاهر می شویم. به این دلیل که تمام فرآیندی که ما در جریان تحقیق انجام دادیم به این دلیل بود که بتوانیم به یافته جدید برسیم. نتیجه گیری گزارش آن یافته است.

در نتیجه گیری به چه سوالاتی جواب می دهیم؟

مراقب باشید که در بحث و نتیجه گیری کارتان اغراق نکنید. در حقیقت لازم است در جریان کار بی طرف بمانید و حتی نسبت به یافته های خود منتقد باشید. بحث و نتیجه گیری باید بر یافته های تحقیق استوار باشد. همچنین در این بخش باید عوامل احتمالی که اعتبار مطالعه را زیر سؤال می برند، نظیر انتخاب موردها، روش تفکیک گروه ها، طرح مطالعه، درمان یا مداخله، ابزار اندازه گیری و روش های آماری مورد بحث قرار گیرند. همچنین می توان در موارد ضروری تحقیقات بیشتری را برای پاسخ دادن به سؤال یا فرضیه تحقیق پیشنهاد نمود.

چطور از تحقیق مان نتیجه گیری کنیم؟

همان طور که در جریان نوشتن مقاله یا پایان نامه مان، گام به گام پیش آمدیم، در آخرین مرحله از کار خود، به بخش بحث و نتیجه گیری می رسیم. در واقع بخش نتیجه گیری، آخرین قسمت از هر پژوهش علمی به حساب می آید. معمولا در قسمت مقدمه، نویسندگان روش از کل به جزء را پیش می گیرند، این در حالی است که در قسمت بحث و نتیجه گیری، روش برعکس از جزء به کل باید مورد لحاظ قرار گیرد. در این روش، محقق با جمع بندی مهم ترین یافته های مطالعه خود شروع می کند. در این قسمت نه تنها هیچ یافته جدیدی نباید ارائه گردد، بلکه مهم ترین یافته های مقاله نیز باید به صورت اختصاری و با بیانی متفاوت از قسمت یافته های مقاله ارائه گردد.

مرحله بعد، مرحله مقایسه‌ یافته های مطالعه حاضر با سایر مطالعاتی است که در قسمت مقدمه به آنها اشاره شده است. این مرحله از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار می باشد، چرا که بر پایه همین مقایسه ها است که بحث مقاله شکل می گیرد. مثلاً فرض کنید در مثالی که در بخش قبل مطرح شد (میزان تاثیر قرص جدید ضد سردرد در میان بیماران میگرنی)، میزان مصرف قرص، باعث کاهش هفتاد درصدی حملات میگرن در نمونه تحت مطالعه شده است. حال اگر در مطالعه دیگری، همین قرص باعث کاهش پنجاه درصدی حملات میگرن شده باشد، علت تفاوت در نتایج دو مطالعه ممکن است مربوط به چیزی باشد؟ برای مثال، آیا ممکن است این تفاوت بدان دلیل باشد که میانگین سنی افراد شرکت کننده در مثال فوق کمتر از مطالعه قبلی بوده است؟

بدنه بحث در واقع پیرامون این مقایسه­ ها، دلایل و هرگونه ساز و کار احتمالی توجیه کننده تفاوت ها دور می زند. در همین قسمت یک نویسنده آگاه می تواند پیرامون محدودیت های مطالعه خویش و تأثیر احتمالی آنها بر روی یافته های مطالعه خود نیز بحث نماید. تمامی مطالعات به نوعی دارای محدویت هایی می باشند. مثلاً ممکن است نوع مطالعه شما طوری باشد که امکان انجام برخی از تجزیه و تحلیل­ها را از شما سلب کند و یا تمامی افراد انتخاب شده حاضر به شرکت در مطالعه شما نبوده و شما با درصدی از عدم شرکت کنندگان روبرو بوده­اید. تمامی این ها می تواند موضوعی برای بحث باشند، به ویژه این که بر اساس همین محدودیت ها است که شما می توانید پیشنهادهایی را برای مطالعات بعدی مطرح سازید. این نکته بسیار مهمی است. در واقع نویسنده یک مقاله با ذکر پیشنهادهای خود می خواهد محققان بعدی را در انجام مطالعات دقیق تر، صحیح تر و کامل تر یاری نماید.

آخرین پاراگراف بحث باید با نتیجه گیری خاتمه یابد. برخی از مجلات ممکن است از نویسندگان بخواهند که این پاراگراف را مشخصاً از سایر قسمت های بحث جدا کرده و با عنوان «نتیجه گیری» ارائه نمایند، در حالی که اغلب مجلات چنین درخواستی را نخواهند داشت. در واقع در این بخش، محقق باید صادقانه ابراز کند که نتایج مطالعه وی چه مطلبی به دانش موجود اضافه کرده است و این دانش موجود در عمل چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد.

تشکر و قدردانی را فراموش نکنید!

در نهایت اینکه بر عهده نویسنده است که در پایان بحث خود و در پاراگرافی جداگانه تحث عنوان تقدیر و تشکر، از تمامی افرادی که نوعی در انجام مطالعه درگیر بوده اما اسم آن ها جز نویسندگان نیامده است، قدردانی نماید. اگرچه این بخش جزء ضروری یک مقاله نمی باشد، اما اخلاق پژوهش حکم می کند که از نویسنگان مقاله از همکاران خود به نحو مقتضی قدردانی نمایند.درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =