no-img
تحقیق یار

دلایلی که باعث تایید مشروط پروپوزال می‌شوند


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
دلایلی که باعث تایید مشروط پروپوزال می‌شوند
zip
24 مرداد 1396

دلایلی که باعث تایید مشروط پروپوزال می‌شوند


دلایلی که باعث تایید مشروط پروپوزال می‌شوند

اینکه یک پروپوزال از طرف اساتید اصلاحیه بخورد امری طبیعی است، اما درعین‌حال، اگر این اصلاحیه‌ها و مواردی که اغلب اساتید

نسبت به آن حساس‌اند را بیشتر بشناسیم، قطعاً در کاهش میزان اصلاحات و یا حتی پذیرش بدون اصلاح پروپوزال مؤثر خواهد بود.

قبل ازاینکه پروپوزال­تان راتحویل گروه بدهید،به این مواردتوجه داشته باشید.

موضوع پروپوزال از قبل باید تایید شده باشد

اگر موضوع پروپوزال تان را از قبل با استاد یا گروه هماهنگ نکرده‌اید، و حالا می‌خواهید یک پروپوزال آماده شده را (بی خبر!) به آن‌ها تحویل دهید، باید منتظر مجموعه‌ای از اصلاحات اساسی باشید! چون این حداقل حق استاد راهنمای شماست که پروپوزالی را بپذیرد که در جریان موضوع آن بوده باشد. این نوعی بی‌احترامی به استاد است که بدون هماهنگی و کسب تکلیف از او، یک موضوع را تبدیل به پروپوزال کنیم و به او تحویل دهیم.

 وجود نقص در بندهای مختلف پروپوزال

گاهی پروپوزال را می‌نویسیم، اما کامل نمی‌نویسیم. مثلاً بخش بیان مسئله را پر می‌کنیم، اما اهمیت و ضرورت را خالی می‌گذاریم؛ یا همه اجزای روش‌شناسی تحقیق را مشخص و تکمیل نمی‌کنیم.

اشتباه در انتخاب فرم پروپوزال

این اشتباه کمتر پیش می‌آید، اما اگر دانشجویی به‌جای پر کردن فرم مخصوص پروپوزال دانشگاه خودش، فرم دانشگاه دیگری را پر کند، قطعاً پروپوزالش برگشت خواهد خورد.

 عدم رعایت فرمت پروپوزال

ممکن است از نظر شما این اشکال، خیلی پیش‌پاافتاده به نظر برسد، اما شک نکنید که در مطالعه اساتید، حتی این موارد هم از نظر دور نمی‌ماند و اتفاقاً جزو مشکلات رایج در پروپوزال نویسی است. دانشجویان در نگارش برخی از قسمت‌های پروپوزال، به‌ویژه بخش مراجع، یا تکمیل کردن جدول زمان‌بندی، یا پانویس کردن عبارات لاتین، یا استفاده از رسم‌الخط و سبک ارجاع دهی استاندارد دچار اشتباه و اشکال می‌شوند و همین مسئله پروپوزال شان را با اصلاح مواجه می‌کند.

³ استفاده بیش‌ازحد از روابط، جداول، و اشکال

تا جایی که ممکن است از روابط، جداول و اشکال در پروپوزال استفاده نکنید. پروپوزال بیشتر جنبه توصیفی و مفهومی داشته و در قالب مفاهیم کلی بیان می‌شود. پس بهتر است جزئیات در آن ذکر نشود.

 ضعف در محتوای پروپوزال

طبیعتا یکی از مهم‌ترین جاهایی که اساتید برای نقد و اصلاح دست می‌گذارند، محتوای پروپوزال است. مثلاً آن‌ها دقت می‌کنند که آیا شما در بیان دقیق و موجز و مؤثر موضوع تحقیقتان موفق بوده‌اید یا نه، و آیا سؤال درستی را به‌عنوان سؤال اصلی تحقیقتان انتخاب کرده‌اید یانه، و… چنانچه در آماده‌سازی این بخش ضعیف عمل کرده باشید، با اصلاحیه مواجه می‌شوید.

 استفاده از مراجع نامناسب

در بخش‌های قبلی اشاره شد که منابع و مراجعی که مورد استفاده یک محقق قرار می‌گیرد، باید دارای ویژگی‌های مشخصی باشد؛ مثلاً باید به‌روز و جدید باشد و اصلی و اصیل باشد و مستقیم و مرتبط باشد و غیره. بنابراین اگر در بخش منابع و مآخذ پروپوزال، منابعی را ذکر کنید که قدیمی، نامعتبر، دست دوم، بی‌ربط، و غیرعلمی باشند، با مشکل مواجه خواهید شد.

توضیحات طولانی و غیرضروری

بعضی دانشجویان فکر می‌کنند هرچقدر بیشتر بنویسند و پروپوزال شان را از لحاظ حجم و کمیت بیشتر کنند، اساتید بیشتر می‌پسندند، اما قضیه درست برعکس است. اساتید انتظار دارند شما در پروپوزال تان در یک فضای محدود و مشخص، به شکلی دقیق و مختصر، مهم‌ترین مطلب را بگویید. به همین دلیل حتماً در تشریح مطالب و مباحث، از بیان بدیهیات و تکرار مکررات خودداری کنید.درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


2 پاسخ به “دلایلی که باعث تایید مشروط پروپوزال می‌شوند”

 1. علیرضا آیت گفت:

  وقت بخیر. من همه مواردی که در بالا گفتید رو رعایت کردم. ولی استادم نمی دونم چرا گفته باید روی یک موضوع دیگه کار کنم. من یک ماه روی این پروپوزال وقت گذاشتم. بعضی استادها واقعا دنبال اذیت کردن دانشجو هستند.

  • تحقیق یار گفت:

   دوست عزیز با سلام؛
   لازم است از استادتان بپرسید که علت این نظرشان چیست؟ معمولا در این موارد مشکلی در موضوع پروژه وجود دارد، یا اینکه موضوع تکراری است و امکان کار کردن مجدد ندارد. در هر صورت تعامل و گفتگو با استاد در این شرایط بهترین کار است.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 + = 49