no-img
تحقیق یار

کارگاه «تکنیک های جستجوی علمی در اینترنت» برگزار شد


تحقیق یار

ادامه مطلب

TXT
کارگاه «تکنیک های جستجوی علمی در اینترنت» برگزار شد
txt
18 مهر 1397

کارگاه «تکنیک های جستجوی علمی در اینترنت» برگزار شد


امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که هر روز با انفجارهای بزرگ اطلاعاتی روبروییم. به همین دلیل جستجوی سریع و دقیق در اینترنت دغدغه همه ماست. فرقی هم ندارد چه کاره باشیم؛ همه ما مجبوریم پاسخ بسیاری از نیازهای شخصی و شغلی خود را در اینترنت پیدا کنیم. از پیداکردن خبر و مقاله و ویدئو و عکس گرفته تا حتی ارتباط با اشخاص و افرادی که به آنها نیاز داریم. اینترنت امروزه به یک فضای پهناور اطلاعاتی تبدیل شده که همه گونه اطلاعاتی را می توان در آن یافت، اما این اطلاعات در اختیار همگان نیست، بلکه دقیقا مثل نقشه هایی که در داستان های قدیمی برای به دست آوردن گنج ترسیم می شد، برای یافتن گنج های اطلاعاتی اینترنت نیاز به نقشه های اطلاعاتی داریم. این نقشه ها، همان ترفندها و روش های حرفه ای جستجو هستند که اگر با آنها آشنا باشیم، می توانیم تقریبا هر چیزی را در اینترنت به دست آوریم.

اهمیت جستجوی حرفه ای و آشنایی با تکنیک ها و ابزارهای جستجوی علمی، ما را بر آن داشت که اولین دوره آموزشی «تکنیک های جستجوی علمی در اینترنت» را برای اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و همه علاقه مندانی که به بحث جستجوی علمی در اینترنت علاقه مندند برگزار کنیم. این کارگاه که هفته گذشته، 12 مهر ماه در دانشگاه تهران برگزار شد با استقبال گسترده مخاطبان روبرو شد که ما را بر آن داشت به زودی سری دوم این دوره را آغاز کنیم. دوره جدید این کارگاه به زودی به اطلاع دوستان و علاقه مندان خواهد رسید.

دکتر پاک نهاد، مدرس روش های تحقیق و ابزارهای پژوهش آکادمیک، در این کارگاه گزارش کاملی از روش‌ها، ابزارها و ترفندهای جستجو در اینترنت ارائه کرد. این کارگاه، سرفصل های مختلفی داشت که هر کدام با هدف آشنا ساختن مخاطبین با یکی از ابعاد جستجوی علمی در اینترنت ارائه شد.

برخی از سرفصل های ارائه شده در این کارگاه عبارت بودند از:

 • آشنایی با موتور جستجوگر گوگل و نحوه عملکرد آن
 • ترفندهای جستجوی متن، عکس، پادکست و ویدئو
 • آشنایی با مهم‌ترین دانشنامه‌های آنلاین
 • نحوه جستجوی کتاب در پایگاه‌های بین المللی و فارسی‌زبان
 • نحوه جستجوی مقالات علمی پژوهشی و ISI
 • اصول جستجو در آمازون، گوگل اسکالر، گوگل بوک، پروکوئست و …
 • معرفی بانک‌های اطلاعاتی برتر جهان (ساینس دایرکت، الزویر، اسکوپوس، اشپرینگر، sage، امرالدو …)
 • معرفی بانک های اطلاعاتی برتر فارسی زبان (مگ ایران، سیویلیکا، نورمگز، SID، ایراک داک و …)
 • نحوه کار با شبکه تخصصی لینکدین و جستجوی متخصصان آنلاین
 • آشنایی با آموزش آنلاین و سایت های آنلاین آموزش محور


درباره نویسنده

تحقیق یار 108 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


2 پاسخ به “کارگاه «تکنیک های جستجوی علمی در اینترنت» برگزار شد”

 1. رضا رضوانی می‌گه:

  خدمت آقای دکتر پاک نهاد و تیم تحقیق یار سلام عرض می کنم. کارگاه خیلی خوبی بود. خواستم از شما تشکر کنم. به نظرم استاد یزدانی بحث شبکه های اجتماعی آکادمیک رو خیلی جالب بیان کردند. من شخصا نمی دونستم ما یک شبکه اجتماعی برای آکادمیسین ها داریم. من امروز در آکادمیا ثبت نام کردم.

  • تحقیق یار می‌گه:

   دوست عزیز سلام،
   خوشحالیم که از شرکت در کارگاه راضی بودید. در صورت تمایل، دوستان تان را هم با تحقیق یار و محصولات و کارگاه هایش آشنا کنید.
   موفق باشید.

پاسخ دهید