no-img
تحقیق یار

کارگاه آموزشی جستجوی علمی و پژوهشی در وب


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
کارگاه آموزشی جستجوی علمی و پژوهشی در وب
zip
29 آبان 1397

کارگاه آموزشی جستجوی علمی و پژوهشی در وب


کارگاه آموزشی جستجوی علمی و پژوهشی در وب

دوره کاربردی آشنایی با امکانات و کاربری های اینترنت در تحقیقات دانشگاهی،

و نحوه کار با پایگاه های اطلاعاتی و استنادی آنلاین

(مناسب برای تمامی رشته ها)

 

Workshop On Scientific Search on Web

یکی از بهترین کاربری‌های اینترنت، در بحث پژوهش و نگارش تحقیق و مقالات علمی است. بسیاری از دانشجویان، مدرسان دانشگاه و علاقه مندان به تحقیق، برای انجام کارهای تحقیقاتی شان از اینترنت و امکانات آن استفاده می کنند. بسیاری از دانشجویان، از اینترنت برای پیدا کردن مقالات و پروژه های خود استفاده می کنند. اما این تنها یکی از ده ها کاری است که دانشجویان می توانند از فضای وب انتظار داشته باشند. با گسترش اینترنت در سال های اخیر، دیگر فقط محققان حرفه ای نیستند که از مزایای اینترنت و فضای مجازی برای پژوهش‌های شان استفاده کنند؛ برعکس؛ اینترنت برای کسانی که پیش از این حتی یک کار تحقیقاتی نداشته اند هم مفید و ضروری شده و اتفاقا دانشجویانی که کمتر با تحقیق سروکار داشته اند، وقتی نحوه استفاده از امکانات اینترنتی برای انجام تحقیق را می‌آموزند، این توانایی را پیدا می‌کنند که تحقیقات مختلف و مقالات پژوهشی و پایان نامه و رساله های دانشگاهی شان را با تکیه بر امکانات فضای وب و پایگاه های اطلاعاتی و استنادی آن انجام دهند.

وقتی شما یاد می‌گیرید چطور باید از روش‌های جستجوی پیشرفته برای یافتن منابع تحقیق تان استفاده کنید، و یا وقتی می‌آموزید چطور با استفاده از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی پژوهشی، به مقالات و کتاب‌ها و منابع تخصصی مربوط به تحقیق تان دسترسی پیدا کنید، یا وقتی با تکیه بر شبکه های اجتماعی آکادمیک، به بهترین و مشهورترین اساتید و متخصصان حوزه کاری تان دسترسی پیدا می کنید، و یا وقتی متوجه می‌شوید که می‌توان همه کارهای مربوط به نگارش و قالب بندی و استناددهی و رفرنس نگاری تحقیق را با تکیه بر نرم افزارهای پژوهشی آنلاین انجام داد، آن وقت است که نه تنها با بخشی از ظرفیت ها و امکانات علمی و پژوهشی فضای وب آشنا می شوید، بلکه مهم تر از آن، علاقه مند خواهید شد تا  در انجام پروژه های تحقیقاتی تان -از نگارش مقالات پژوهشی و ISI گرفته تا تدوین و آماده سازی مستندات و رفرنس های پایان نامه و رساله تان-، از وب و پایگاه های پژوهشی اش بهره ببرید.

به همین دلیل، ما کارگاهی را با موضوع «جستجوی علمی و پژوهشی در وب» (با تمرکز بر پایگاه های اطلاعاتی و استنادی داخلی و بین المللی) طراحی کردیم تا دانشجویان به طور کامل با همه ظرفیت ها و امکانات پیشرفته جستجوی اطلاعات و منابع علمی و پژوهشی در اینترنت آشنا شوند.   

زمان کارگاه: چهارشنبه، 21 آذرماه 97، ساعت 8 الی 12

مکان کارگاه: دانشگاه تهران

مدرس کارگاه: استاد محمدرضا رضایی

مخاطبین دوره: دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در تمامی رشته ها، و کلیه علاقه مندان به نگارش پژوهش های حرفه ای آکادمیک

هدف کارگاه

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، افزایش مهارت های شما در استفاده از ظرفیت های علمی و پژوهشی اینترنت و بکارگیری این ظرفیت ها در مقالات و پایان نامه و رساله های دانشگاهی تان است. این کارگاه به شما کمک خواهد کرد تا با اصول و روش های جستجوی پیشرفته و نظام مند مقالات، اطلاعات و مستندات علمی و آکادمیک در رشته تخصصی تان آشنا شده و نحوه کار با مراجع و پایگاه های مهم و شناخته شده پژوهشی همچون ساینس دایرکت، اسکوپوس، ISC و غیره را بیاموزید.

مهم ترین سرفصل های این دوره چیست؟

مهم ترین سرفصل ها و محورهای این دوره آموزشی عبارتند از:

 • آشنایی با اصول جستجوی پیشرفته در اینترنت
 • آشنایی با مهم ترین انواع و اقسام منابع علمی و پژوهشی در اینترنت (متون علمی و آکادمیک، نرم افزارهای پژوهشی، ویدئوها و پادکست های دانشگاهی، دوره ها و کلاس های علمی و …)
 • آشنایی با نحوه جستجوی متن، عکس، پادکست، و ویدئو
 • نحوه جستجوی کتاب در پایگاه های بین المللی (الزویر، اشپرینگر، جان وایلی، امرالد، کمبریج و …)
 • نحوه جستجوی مقالات علمی پژوهشی در پایگاه های اطلاعاتی و استنادی (پروکوئست، اسکوپوس، ساینس دایرکت)
 • نحوه جستجوی مقالات و اطلاعات علمی در بانک های اطلاعاتی فارسی زبان (مگ ایران، سیویلیکا، نورمگز، SID، ایران داک، و …)
 • نحوه کار با دانشنامه های آنلاین و شبکه های تخصصی (برتانیکا، اسکالرپدیا، لینکدین، و …)
 • آشنایی با شبکه های اجتماعی تخصصی دانشگاهی (آکادمیا، ریسرچ گیت، و …)

درباره مدرس کارگاه

مدرس: استاد محمدرضا رضایی

 • مدرس اصول نگارش و نویسندگی علمی در دانشگاه های کشور
 • مولف کتاب های راهنمای جستجوی علمی در اینترنت و اصول نویسندگی علمی
 • مروج علم و کارشناس و متخصص مباحث علم و تکنولوژی در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی

روش های برگزاری کارگاه: حضوری، غیرحضوری

این دوره از کارگاه جستجوی علمی و پژوهشی در وب، به دو صورت «حضوری» و «غیرحضوری» برگزار می شود تا علاقه مندانی که در روز برگزاری کارگاه، به هر دلیل، امکان حضور در دانشگاه تهران را ندارند، این فرصت را از دست ندهند.

بسته آموزشی غیرحضوری شامل «ویدئوی کامل کارگاه، فایل پاورپوینت تدریس شده توسط استاد، اکانت عضویت رایگان در گروه مشاوره اختصاصی استاد کارگاه، و همچنین یک عنوان کتاب با موضوع «مهارت ها و تکنیک های جستجوی مقالات در پایگاه های اطلاعاتی وب» (pdf) می باشد. این بسته، پس از پایان کارگاه، و پس از اینکه میکس ویدئوی کارگاه آماده شد، به آدرس شما پست می شود. معمولا بسته های غیرحضوری، 48 ساعت پس از برگزاری کارگاه آماده و ارسال می شوند.

ویژگی خوب دیگر دوره غیرحضوری این است که هزینه ثبت نام آن بسیار کمتر از هزینه کارگاه حضوری می باشد.

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

 • آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «جستجوی علمی و پژوهشی در وب»، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط استاد رضایی، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند راهکارها و تکنیک های جستجوی مقالات و پایان نامه ها در پایگاه های اطلاعاتی، به صورت عملی تمرین خواهد شد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث جستجو در وب و مسائل مرتبط با آن شوند.

 • آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟

چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت هایی که شما برای جستجوی منابع مورد نیازتان، و به طور مشخص جستجوی مقالات علمی در پایگاه های شناخته شده ای همچون ساینس دایرکت و اسکوپوس نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های استاد رضایی، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

 • من در بحث جستجو در پایگاه های استنادی و اطلاعاتی تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟

اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای نگارش تحقیقات دانشگاهی شان فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. به همین دلیل، این دوره ها به شکلی طراحی شده که از صفر تا صد جستجوی حرفه ای آکادمیک را در اختیار دانشجو قرار دهد. مدرس دوره، فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از پایگاه های علمی اینترنت ندارند، و بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در شناسایی ظرفیت ها و امکانات پژوهشی و علمی اینترنت خواهد بود که مشکل تان در زمینه استفاده از مقالات و منابع علمی را حل خواهد کرد.

 • من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت غیرحضوری. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام غیرحضوری در این کارگاه، همه اطالاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان به دست می آورند را داشته باشید.

 • من کار بر روی مقاله و پایان نامه ام را شروع کرده ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی پروژه ام در یافتن منابع و مستندات موجود در اینترنت کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در گروه مشاوره کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان درباره پروژه تان را از ایشان بپرسید.

 • آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

 • عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (گروه مشاوره با استاد)
 • معرفی مهم ترین منابع و پایگاه های اطلاعاتی شناخته شده و مهم در بحث جستجوی مقالات علمی و ISI
 • ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث جستجوی علمی داشته باشند. (این بسته شامل هزینه جداگانه است)
 • ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لازم است در زمان ثبت نام، گزینه مربوط به گواهینامه را انتخاب کنید)
 • دریافت کوپن تخفیف 20 درصدی محصولات آموزشی وبسایت تحقیق یار
 • پذیرایی میان وعده

گواهینامه کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه حضوری، می توانند در صورت تمایل «گواهینامه شرکت در کارگاه» (با مهر موسسه آموزشی کسرا (تحقیق یار)) را دریافت کنند. در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لطفا در صفحه ثبت نام، گزینه «ثبت نام همراه با گواهینامه» را انتخاب کنید.

هزینه سرمایه گذاری بر روی کارگاه جستجوی علمی و پژوهشی در وب

شما با شرکت در این دوره آموزشی، در حقیقت برای آینده شغلی و حرفه ای خود سرمایه گذاری می کنید. مطمئن باشید که هزینه، تلاش، و زمانی که برای حضور در این دوره خرج می کنید، به هیچ عنوان با آنچه در آینده به دست خواهید آورد، قابل مقایسه نخواهد بود. شما با تصمیم امروزتان، زندگی فردای تان را می سازید.

با این حال، ما برای شما تخفیف های ویژه ای در نظر گرفته ایم تا شرایط انتخاب برای تان آسان تر شود.

هزینه شرکت در کارگاه حضوری در دانشگاه تهران 95 هزار تومان و هزینه دوره غیر حضوری 65 هزار تومان است.

اما اگر جزو 5 نفر اول ثبت نام کننده باشید (گزینه بلیت «ثبت نام زودهنگام») و در روز اول اطلاع رسانی این دوره (یعنی سه شنبه 29 آبان ماه) ثبت نام کنید، از 35 درصد تخفیف برخوردار شده و تنها 62 هزار تومان (برای کارگاه حضوری) و یا 42 هزار تومان (برای کارگاه غیرحضوری) پرداخت خواهید کرد.

اگر این تاریخ را از دست دادید، باز هم این فرصت را دارید که اگر دانشجو باشید، از تخفیف 20 درصدی استفاده کنید و مبلغ 76 هزار تومان برای ثبت نام دوره حضوری پرداخت نمایید.

همچنین ثبت نام های گروهی مشمول تخفیف ویژه اند.

 

لطفا توجه کنید:

اگر به صورت اینترنتی امکان ثبت نام ندارید کافی ست از طریق کارت به کارت کردن یا واریز به شماره حساب زیر اقدام کنید و حتما مشخصات پرداخت و نیز مشخصات خودتان را جهت قرار گرفتن در لیست جلسه، به تلگرام تحقیق یار ارسال و تایید دریافت کنید.

شماره کارت: 0232-4027-8610-6219 
شماره حساب: 1-1014386-800-810  

شماره شبا: IR26-0560-0810-8000-1014-3860-01

بانک سامان، به نام مهدی پاک نهاد

آیدی تلگرام تحقیق یار در صورت هرگونه اشکال، ابهام یا سؤالات احتمالی:

Telegram.me/tahghighyar2

 در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما ما در میان بگذارید.

tahghighyar@gmail.com (ایمیل وبسایت)

tahghighyaar@ (تلگرام)

02166564576 – 02166565418 (تلفن دفتر)

09913762432 (تماس و پیامک در ساعات خارج اداری)موضوعات :
کارگاه

درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 − 54 =