no-img
تحقیق یار

می خواهید اولین مقاله تان را بنویسید؟ این نکات را فراموش نکنید!


تحقیق یار

ادامه مطلب

TXT
می خواهید اولین مقاله تان را بنویسید؟ این نکات را فراموش نکنید!
txt
10 خرداد 1395

می خواهید اولین مقاله تان را بنویسید؟ این نکات را فراموش نکنید!


نوشتن تحقیق بخشی از کار هر دانشجویی به شمار می آید. به همین دلیل دیر یا زود، باید دست به کار شوید و برای یکی از واحدها یا اساتیدتان مقاله ای را آماده کنید. بسیار خب! می خواهید درباره یک موضوع علمی و به روز، یک پژوهش خوب و دست اول انجام دهید؛ چه کار باید بکنید؟

در اولین گام و قبل از شروع کارهای عملی تحقیق تان، خوب است سوالی از خودتان بپرسید: چرا می خواهید پژوهش کنید؟ شک نکنید که این سوال، آن هم در همان ابتدای پروژه، واقعا حیاتی و مهم است. موارد بسیاری سراغ داریم که فرد صرفا به دلیل جو و فضای پژوهشی حاکم بر دانشگاه ها به انجام کار تحقیق علاقه مند شده، اما بدون پشتوانه و دانش کافی و صرفا به خاطر یک احساس، کارش را شروع کرده و متاسفانه به خاطر مشکلات خاص این کار، به سرعت سرخورده شده است. مهم ترین محرک در حرکت فرد به سوی پژوهش، احساس نیاز به آن است. این نیاز می تواند از نیاز به نمره تحقیق در یک درس دانشگاهی شروع شده و تا نیاز به یک امتیاز در ساختار اداری محل کار فرد یا نیاز به تقویت رزومه پژوهشی برای مقاطع عالی تر تحصیلی و یا بهتر از همه، علاقه و دانش فرد نسبت به حوزه پژوهش باشد. به هر حال، عامل محرک برای پژوهش باید چنان قوی باشد که فرد به سرعت سرخورده نشود.

نکاتی که باید قبل از شروع کار بدانید!

مواردی و مفاهیمی هست که هر فردی که خواهان انجام پژوهش است باید با علم بر آن اقدام به نگارش متون علمی و اجرای پژوهش نماید. دانستن مواردی که در ادامه ارائه می شود استراتژی و روند حرکت کلی واضح تر و دقیق تر می نماید.

بررسی میزان دانش و اطلاعات خود

اجرای پژوهش نیاز به حداقل اطلاعات و دانش فردی دارد، هر چند هر فردی که خواهان انجام پژوهش است الزاما نباید دانشمند یا یک فرد فوق العاده علمی باشد، اما نیازمند به داشتن اطلاعات کافی برای آغاز کار فرآیند پژوهش است. نکته مهم در این زمینه، نگاه واقع بینانه به کف و سقف اطلاعات و دانش فردی است. معمولا بهترین متر برای سنجش این دانش فردی، مقایسه میزان داده های درونی با پژوهش های منتشر شده است. شما می توانید با مرور و بررسی پژوهش منتشره شده پی به میزان واقعی و عملی اطلاعات علمی خود ببرید.

ماهیت پژوهش

همیشه باید به یاد داشت که پژوهش ماهیتا و ذاتا جدا و متفاوت از یادگیری مفاهیم آکادمیک است. آنچه پژوهش را جدا و برجسته از آموزش های رایج علمی در محیط های دانشگاهی می کند، وجود نوآوری و خلاقیت در پژوهش است. خلاقیت فردی تاثیر بسزایی در تولید محتوای علمی نو و بدیع دارد اما در بحث های علمی رایج دانشگاهی، چندان نیاز به این خلاقیت نبوده و بیشتر فهم مطالب در اولویت مطلق قرار دارد.

عادت به خواندن

برای اینکه فوتبالیست خوبی شوید باید حتما هر روز با توپ تمرین کنید و برای اینکه راننده ماهری باشید، مجبورید که هر روز با خودرو سرکله بزنید. این فرمول ساده در مورد پژوهش نیز صادق است، برای اینکه در پژوهش ارتقاء پیدا کنید، حتما و حتما باید مقاله و کتاب های مرتبط را مطالعه کنید. مطالعه مداوم و با برنامه، شاه کلید پیشرفت در پژوهش است.

تسلط به زبان خارجی

می توان گفت میزان تسلط هر فرد به زبان خارجی یکی از موثرترین پارامترها در پیشرفت اجرای پژوهش است. توجه شود، در این مورد اطلاع از واژگان تخصصی رشته خود حتی به گرامر نیز ارجحیت دارد. معمولا متون پژوهشی، به صورت خاص مقالات علمی، از پیچیدگی گرامری چندانی برخوردار نبوده و سختی آن بیشتر از جنبه لغات و اصطلاحات فنی و تخصصی است. هر چند در این زمینه نیز داشتن اطلاعات علمی مکفی کمک زیادی در تسهیل فرآیند ترجمه خواهد کرد. افرادی که ساده ترین متون رشته خود را برای ترجمه به غیر واگذار می کنند، در فرآیند تولید محتوایعلمی-پژوهشی دچار مشکل جدی خواهند شد. بهترین پیشنهاد برای آموزش زبان خارجی تخصصی، استفاده از متن اصلی کتاب هایی است که به عنوان مرجع درسی معرفی شده و  شما در آن نمره خوبی گرفته اید و یا علاقه خاصی به آن دارید. به ویژه آنکه ترجمه آن نیز موجود باشد. این گونه کتاب ها کمک ویژه ای به شما برای یادگیری زبان خارج تخصصی خواهد کرد.

کامپیوتر، دوست من!

حتما و حتما با کامپیوتر و اینترنت دوست باشید. امروزه میزان اطلاعات عمومی هر فرد با میزان کارکرد و علاقه او به کار با کامپیوتر و اینترنت رابطه مستقیم دارد. دوستی با کامپیوتر مهمتر از تسلط به آن است. اگر شما برای نوشتن یک نامه ساده، در کامپیوتر راحت تر از نوشتن دستی آن هستید، پس شما با کامپیوتر دوست شده اید، معمولا کامپیوتر دوست خوبی است. استفاده روزمره از اینترنت، فضاهای جدیدی برای مانور برای شما ایجاد می کند.

آشنایی با نرم افزارها

این بخش، در سطح بالاتر از دوستی با کامپیوتر است! در اینجا شما نقش کارفرما و رئیس را برای کامپیوتر بازی می کنید. برای اینکه کارفرما باشید، باید تسلط کافی به نرم افزارهای کاربردی، شبیه ساز و برنامه نویسی متناسب با تخصص و رشته خود داشته باشید. این نیاز در رشته های فنی-مهندسی نمود و عینیت بیشتری دارد. به عبارت ساده تر، در برخی رشته ها، اگر توانائی کار با نرم افزارهای شبیه ساز را نداشته باشید، عملا توانایی تولید محتوای علمی نخواهید داشت.موضوعات :
مقالات آموزشی

درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 − 63 =