no-img
تحقیق یار

انواع مقاله در رشته حقوق


تحقیق یار

ادامه مطلب

DOC
انواع مقاله در رشته حقوق
doc
25 خرداد 1395

انواع مقاله در رشته حقوق


برای آنکه بتوانیم یک مقاله پژوهشی یا ISI ایده آل  در رشته حقوق بنویسیم، قبل از هر چیز باید خیلی خوب و دقیق، اجزا و عناصر اصلی مقاله را بشناسیم. به بیان دیگر لازم است که با ساختار و شاکله یک مقاله علمی ISI آشنا شویم و بفهمیم وقتی صحبت از یک مقاله علمی پژوهشی می کنیم، در واقع این مقاله چیست و چه اجزایی دارد، کارکردهای مختلف این اجزا چیست؟ تنها در این صورت است که مهارت هایی که برای انجام و نگارش یک مقاله پژوهشی لازم است را درک می کنیم و می توانیم آنها را پیاده سازی کنیم. اما اجزای اصلی یک مقاله پژوهشی چیست؟

ارکان یک مقاله علمی پژوهشی حقوقی شامل موارد زیر است که ما سعی داریم در این بخش، به نوبت، هر کدام را معرفی کرده و توضیح دهیم.

 • عنوان
 • چکیده
 • مواد و روشها
 • یافته ها و نتایج
 • مراجع

تعریف مقاله علمی در رشته حقوق

قبل از آنکه وارد بحث اجزای مقاله شویم، بهتر است ابتدا مقاله علمی و انواع آن را بشناسیم. شما به عنوان نویسنده یک مقاله حقوقی باید از انواع مقالات شناخت داشته باشید تا بنا به اقتضای کار و هدفتان، نوع مناسبی از مقاله را انتخاب کنید. البته لازم به توضیح است که نوع اصلی مد نظر در کتاب حاضر، مقاله علمی پژوهشی یا ISI است.

مقاله علمی  در رشته حقوق عبارت است از هر نوع تولید فکری- نظری که بر پایه شناخت و روش علمی انجام شده و به منظور کشف یا ارائه بخشی از معارف بشری و یا به قصد حل مشکلی یا بیان اندیشه ای در موضوعی از موضوع های علمی انجام گیرد. نکته قابل توجه در مقالات علمی این است که این نوع مقالات همواره از طریق مطالعه ای نظام مند و با تکیه بر یک روش سیستماتیک و اصولی پیش می روند و اغلب در صدد شناخت متغیرها و عوامل تاثیرگذار در مناسبات طبیعی یا انسانی اند. معمولا نتایج حاصل از پژوهش های علمی، در قالب مقالات علمی انتشار می یابد.

انواع مقالات علمی

انواع مقالات علمی عبارتند از:

مقاله علمی پژوهشی (ISI) حقوق

مقاله علمی پژوهشی در رشته حقوق، مقاله ای است که در آن روابط میان متغیرها و تاثیرات شان بر یکدیگر، با تکیه بر یک روش و الگوی علمی، مورد سنجش قرار می گیرد. ویژگی منحصر به فرد مقاله پژوهشی حقوق، داشتن یک ایده یا ابتکار یا نتیجه کاملا جدید و تازه است. به عبارت دیگر مقاله پژوهشی حاوى ايده يا موضوعى کاملاً نو و تازه است که یافته­ای جدید را به حوزه علمی مربوطه اضافه می کند، به اين معنا که پژوهشگر طى يک کار پژوهشى دقيق، ايده، موضوع، يا روش جديدى را مطرح مى‌کند و به نتايج کاملاً جديدى دست مى‌يابد که پيشتر وجود نداشته است. بنابراین این نوع مقاله باید از جنبه نوآوری در موضوع یا روش برخوردارباشد؛ به عبارت دیگر دارای حرف جدیدی باشد. در این نوع مقالات محقق، از یک الگوی روش مند برای تحقیق استفاده می کند که اغلب با ارائه مسئله و هدف مشخص، و طرح فرضیه یا سوال همراه است.

مقاله تحليلي (ترویجی) حقوق

اين‌ نوع‌ مقاله‌  حقوقی كه‌ به‌ نام‌ مقاله‌ نظري‌ نيز شناخته‌ مي‌شود، تحقیقی‌ است‌ كه‌ مؤلف‌ با استفاده‌ از منابع‌ پژوهشي‌ پيشين‌، نظريه خاصي‌ را در حوزة‌ كار خود مطرح‌ مي‌نمايد. در اين‌ نوع‌ مقاله‌ نويسنده‌ ممكن‌ است‌ نظريه‌هاي‌ قبلي‌ را گسترش‌ دهد، آنها را با استفاده‌ از شواهد استحكام‌ بخشد، آنها را به‌شكل‌ ديگري‌ بيان‌ كند يا آنها را مورد تأمل‌ و ترديد قرار دهد.

بنابراین مشخص است که در این نوع از مقاله در رشته حقوق، نويسنده موضوع يا ايده‌اى را که وجود دارد، از جنبه يا جنبه‌هايى معمولاً جديد مورد تجزيه و تحليل قرار مى‌دهد و نتايج مشخصى از تجزيه و تحليل انجام شده، ارائه مى‌کند که تازگى دارد. اما این تازگی و جدید بودن صرفا در بعد نتایج و یافته هاست و برخلاف مقالات علمی پژوهشی، ایده مقاله یا روش کار واجد هیچ نوآوری نیست. این نوع مقالات اغلب مبتنی بر ادبیات تحقیق هستند و اصولا برگرفته از مجموعه مقالات دیگر می­باشد. مقاله علمی وترویجی موجب آشنایی خواننده با مطالب جدید می شود و سطح دانش و آگاهی خواننده را ارتقا می­دهد.

مقاله مروري (تألیفی)‌ حقوق

ویژگی خاص مقالات مروری  در رشته حقوق این است که برخلاف انواع پژوهشی و تحلیلی، حاوی یک ایده و دیدگاه جدید نیستند، بلکه کار آنها پرورش ایده ای است که از پیش وجود داشته است. در اين نوع مقاله حقوقی، نويسنده با مطالعه متون علمي، مطالبى را درباره يک ايده يا موضوع از منابع مختلف، گرد‌آورى مى‌کند و سپس مقاله را با ساختارى جديد و طرح نتيجه‌گيرى‌هاى مشخص و گاه همراه با اعلام نظر، تنظيم و تأليف مى‌نمايد. بنابراین می توان گفت که اين‌ مقاله حقوقی‌ به‌ تحليل‌ كلان‌ و ارزيابي‌ انتقادي‌ نوشته‌هايي‌ مي‌پردازد كه‌ قبلاً منتشر شده‌ است‌. مؤلف‌ مقاله‌ مروري‌ از طريق‌ مقوله‌بندي‌، يكپارچه‌سازي‌، و ارزشيابي‌ متون‌ منتشر شده پيشين‌، سير پيشرفت‌ پژوهش‌هاي‌ جاري‌ را در جهت‌ روشن‌ ساختن‌ مسئله‌اي‌ مشخص‌ دنبال‌ مي‌كند.

بنابراین مقاله مروری در رشته حقوق از مطالعه بر روی دیگر مقالات حاصل می شود. مقاله مروری به مرور مقالات دیگر در یک حوزه خاص حقوقی می پردازد و اغلب بر طبقه بندی و ارزیابی و مقایسه دیگر مقالات تکیه دارد.

مقاله‌ گردآوری حقوق

اين‌ نوع‌ مقاله‌ حقوقی صرفاً به‌ گردآوري‌ و انعكاس‌ دیدگاه های مختلف و تحلیل ها و ارزیابی های مرتبط با قوانین حقوقی که معمولا مندرج‌ در پژوهش ها و تحقیق های حقوقی دیگر است، می پردازد. در واقع در این مقالات ‌ كار تازه‌اي‌  صورت نمی گیرد. در اين نوع مقالات نويسنده ضمن استفاده از روش‌هاى موجود در مطالعه موضوع، نتايج مطالعه خود را گزارش مى‌کند. تفاوت‌ آن‌ با مقاله‌ تحليلي‌ اين‌ است‌ كه‌ به‌ ارائه‌ نظريه‌ جديدي‌ منتهي‌ نمي‌شود و نيز با مقاله‌ مروري‌ اين‌ تفاوت‌ را دارد كه‌ الزاماً به‌ سنجش‌ و ارزيابي‌ كليه‌ آثار قبلي‌ نمي‌پردازد. البته باید این را هم اضافه کنیم که چنانچه در این نوع از مقاله از روش‌هاى معتبر و علمى و تحليلی استفاده شود و نتايج ارائه شده هم تازگى داشته باشد، مى‌توان آن را يک مقاله تحليلی هم به شمار آورد.موضوعات :
مقالات آموزشی

درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


28 پاسخ به “انواع مقاله در رشته حقوق”

 1. سلام.وبسایت جالبی دارید.ممنون

 2. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

 3. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای
  من مشکل داشت.ممنون

 4. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 5. بسیار عالی بود
  ممنون واقعا.

 6. سلام ممنونم از سایت خوبتون بابت مقالاتتون در مورد حقوق

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که آموزش های تحقیق یار مورد پسند شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 7. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب کاربردی

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که آموزش های تحقیق یار مورد پسند شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 8. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به
  این خوبی سپاسگزارم

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که آموزش های تحقیق یار مورد پسند شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 9. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که آموزش های تحقیق یار مورد پسند شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 10. ممنون از مقاله بسیار خوبیتون دوست گرامی

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   ما هم از شما به خاطر بازدید از تحقیق یار سپاسگزاریم.
   موفق باشید

 11. سپاسگزارم از وبسایت عالیتون .. طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق تعالی

 12. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 13. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 14. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
  امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  • تحقیق یار گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   ممنون از اظهار نظرتان.
   قطعا نظرات دلگرم کننده شما دوستان تحقیق یار، باعث ایجاد انگیزه و بهبود کیفیت سایت خواهد شد.
   موفق باشید

 15. seoarzan.ir گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من
  مشکل داشت.ممنون

 16. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 16 = 18