no-img
تحقیق یار

قبل از ارسال مقاله پژوهشی به ژورنال حقوق ISI به این 5 نکته توجه کنید


تحقیق یار

ادامه مطلب

ZIP
قبل از ارسال مقاله پژوهشی به ژورنال حقوق ISI به این 5 نکته توجه کنید
zip
25 تیر 1395

قبل از ارسال مقاله پژوهشی به ژورنال حقوق ISI به این 5 نکته توجه کنید


وقتی مقاله خود را به نگارش درمی آورید، وقت آن می رسد که آن را در یکی از ژورنال های معتبر داخلی یا خارجی منتشر کنید. برای ارسال مقاله نکته­ های زیر را در نظر داشته باشید.

1- از چه ایمیلی استفاده کنم؟

در ایجاد حساب کاربری برای خود در سایت ژورنال، حتما از ایمیلی استفاده کنید که همیشه در دسترس شماست و قابلیت اطمینان بالائی از نظر ظرفیت و امنیت داشته باشد چرا که تمامی مکاتبات شما از طریق ایمیلی که در حساب کاربری ایجاد می­کنید، انجام می­گیرد. به عبارت دیگر در صورتی که امکان این هست که ایمیل شما موقتی باشد (مانند ایمیل­های که در پایگاه دانشگاه برای دانشجویان ایجاد می­شود) از آن برای ایجاد حساب کاربری استفاده نکنید. اساسا هر پژوهشگری بایستی دارای دو ایمیل General و Academic. ایمیل General در پایگاه­هائی مثل Google، Yahoo و… ایجاد می­شود و ایمیل Academic از دانشگاه یا موسسه­ یکاربری ایجاد می­کنید داشته باشید. همچنین در صورتیکه شما بعنوان داور در ژورنالی انتخاب شدید از طریق این ایمیل با شما مکاتبه خواهد شد. هر چند غالب ژورنال­های معتبر اطلاعات پستی نویسنده­ ی اصلی را نیز در متن مقاله ارائه می­کنند که آنجا شما می­توانید ایمیل Generalخود را بنویسید.

2-فرایند داوری مقاله طولانی است، صبر داشته باشید!

اگر مقاله ­ای به ژورنال معتبر ارسال می­کنید باید بدانید که پروسه داوری و اعمال نظر طولانی است. معمولا فرآیند چاپ مقاله در ژورنال­های معتبر طولانی و به صورت میانگین تقریبا یک سال است. تاریخ­های دریافت، اصلاح و پذیرش مقاله در غالب ژورنال­ها برای هر مقاله قید می­شود. پس با دقت در این تاریخ­ها می­توان زمان تقریبی فرآیند داوری را دریافت. بنابراین باید صبور باشید و از ارسال ایمیل­های مختلف جهت اطلاع از وضعیت مقاله­ ی ارسالی به ادیتور جدا خودداری کنید. نکته ­ی مهم اینکه، ادیتورها معمولا مقالات بهتر را در اولویت قرار می­دهند. یعنی شما شاید دو مقاله را هم زمان و با سطوح علمی متفاوت در یک ژورنال معتبر سابمیت کنید، ولی ادیتور مقاله­ بهتر را زودتر به داوران ارسال کند. نکته­ ی بعدی اینکه به هر حال اعتبار نویسنده نیز در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال موثر است. قطعا افرادی که دارای اعتبار علمی بالاتراند، در آن ژورنال دارای مقاله ­اند و بویژه داوری مقالاتی را در ژورنال مذکور انجام داده ­اند، در اولویت قرار می­گیرند. هرچند این اولویت قطعی و رسمی نیست اما به هر حال از نظر روانی موثر است.

  • در مقاله خود، به ژورنال هدف تان ارجاع بدهید!

در صورتی که نوشته خود را به یکی از انتشارات معتبر، بویژه الزویر، می­فرستید، حتما سعی کنید به مقالات ژورنال مورد نظر خود ارجاع دهید. تجربه نشان داده که این ارجاعات می تواند در داوری مثبت و پذیرش مقاله شما موثر باشد. سعی کنید حداقل چهار مرجع از مراجع مقاله تان را مقالات ژورنال مورد نظرتان انتخاب کنید.

  • شما نمی توانید یک مقاله را هم زمان به دو ژورنال بفرستید

البته این مساله بیشتر یک منع اخلاقی است تا قانونی. هرچند که قانونا هم مجاز به این کار نیستید، اما چه بسا در صورت انجام این کار، مسئولان ژورنال متوجه این کار نشوند، با این وجود اخلاقا شما مجاز به ارسال یک مقاله به چند جا به صورت هم زمان نیستید و بهتر است این نکته را رعایت کنید. به عبارت دیگر، صبر کنید تا نتایج داوری یک ژورنال به دستتان برسد، و بعد اگر مقاله تان با مشکلی مواجه شد به یک ژورنال جدید بفرستید. عدم ارسال هم زمان مقاله به دو ژورنال این خوبی را هم دارد که در صورت رد شدن مقاله از سوی یک ژورنال، می توانید دلایل رد شدن مقاله و نقاط ضعفی که مقاله تان داشته را از طریق داوری صوت گرفته دریابید و برای ارسال آن به ژورنال دیگر، نظرات داوران ژورنال­های قبلی را در نوشته تان اعمال کنید. این مساله باعث بالا رفتن کیفیت مقاله شده و احتمال رد شدن مجدد مقاله را منتفی می سازد.

  • به هزینه هایی که ژورنال ها برای رسیدگی و داوری و انتشار مقاله شما دریافت می کنند، توجه داشته باشید

در گذشته، نویسندگان هر مقاله ­ای که به ژورنال ارسال می­کردند، به صورت رایگان منتشر می­شد. از مدت­ها قبل فرآیند این کار به این سمت رفته است که حتی مجلاتی که وابستگی سازمانی و بودجه ­ای به یک مرکز دانشگاهی یا صنعتی یا علمی داشته ­اند هم به این سمت می­روند که خودکفا بشوند و برای خودکفاشدن هم علاوه بر فروش نسخه ­ی چاپی مقالات خود، به پژوهشگران و مراکز علمی از مسیر اخذ هزینه های رسیدگی به مقاله و انتشار آن از نویسنده هم اقدام می­کنند. برخی از ژورنال­ها هم این داستان را به سمتی سوق داده ­اند که نویسنده در صورتی که بخواهد مقاله ایشان در وب­سایت ژورنال قابل­ رویت و دانلود رایگان باشد لازم است که هزینه انتشار را به ژورنال بپردازد وگرنه ژورنال در صورتی که این هزینه را از نویسنده دریافت نکند مجبور خواهد بود مقاله را به صورت غیر رایگان در وبسایت برای دانلود پولی قرار بدهد.

هزینه ­هایی که مجلات بابت انتشار مقالات از نویسندگان دریافت می کنند معمولا عبارتند از هزینه­ ی رسیدگی به مقاله[1]، هزینه­ ی داوری سریع، هزینه­ ی دسترسی رایگان[2]، و هزینه­ ی انتشار یا هزینه مولف.

.

[1] Processing Fee

[2] Open Accessموضوعات :
مقالات آموزشی

درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 27 = 35