no-img
تحقیق یار

سه کاری که باید قبل از شروع پایان نامه انجام دهید!


تحقیق یار

ادامه مطلب

MP3
سه کاری که باید قبل از شروع پایان نامه انجام دهید!
mp3
15 مرداد 1395

سه کاری که باید قبل از شروع پایان نامه انجام دهید!


معمولا در کتاب ها و کارگاه های آموزشی روش تحقیق، «انتخاب موضوع»، اولین گام پایان نامه نویسی معرفی می شود. اما اجازه دهید قبل از آن، به یک موضوع بسیار مهم اشاره کنیم. موضوعی که هرچند «رسما» به عنوان مرحله ای از مراحل ابتدایی تحقیق به آن اشاره ای نمی شود، اما تجربه نشان داده که تاثیرش در انجام یک پایان نامه بسیار زیاد است و همه کسانی که به صورت حرفه ای به کار پایان نامه نویسی مشغولند، عملا به این مساله واقفند. اما آن چیست؟ بگذارید برای پاسخ به این پرسش یک سوال دیگر مطرح کنیم. وقتی قرار است به یک پروژه تحقیقاتی وارد شویم، یعنی دقیقا قرار است چه کار کنیم؟

یعنی قرار است دست کم چند ماه (و البته برای دانشجویان دوره دکترا چند سال) از وقت مان را به صورت فشرده و منضبط، روی یک موضوع مشخص کار کرده و حول و حوش آن موضوع، مطالعه، بررسی و تحلیل، و نهایتا ایده پردازی و نگارش انجام دهیم. یعنی باید پشت میز بنشینیم و به افکارمان نظم بدهیم و تمرکز کنیم و مقالات و کتاب های خشک علمی را بخوانیم و بخوانیم و باز هم بخوانیم. یعنی باید بتوانیم مدارک و فیش ها و ایده های مکتوب مان را دسته بندی کنیم و منظم کنیم و بازنویسی کنیم و نهایتا از دل همه آنها یک پایان نامه استخراج کنیم. واقعیت این است که در چنین روند دشواری، فقط آن افرادی موفق می شوند که از قبل، خودشان را «آماده» کرده باشند. بله! باید برای چنین پروژه ای آماده شد. و این آمادگی، نیازمند پرورش یک سری مهارت است.

در این فایل صوتی، به سه مهارت مهم می پردازیم که دانشجویان درگیر با پایان نامه، حتما باید از آن برخوردار باشند.برای دریافت رایگان پادکست، کلیک کنید

درباره نویسنده

تحقیق یار 114 نوشته در تحقیق یار دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

40 − 31 =