no-img
تحقیق یار

کارگاه آموزشی اصول و مبانی روش تحقیق آکادمیک


تحقیق یار

صفحه جدا

کارگاه آموزشی اصول و مبانی روش تحقیق آکادمیک


کارگاه آموزشی اصول و مبانی روش تحقیق آکادمیک

دوره کاربردی آشنایی با روش تحقیق دانشگاهی؛ با تمرکز بر پروپوزال و پایان نامه

(مناسب برای تمامی رشته ها)

 

Workshop On Academic Methodology

آماده سازی پژوهش ها و تحقیقات دانشگاهی، خواه یک مقاله علمی پژوهشی باشد و خواه یک پایان نامه یا رساله دانشجویی، نیازمند دانستن اصول «روش تحقیق» یا Methodology است. به همین دلیل، در طی سال های اخیر، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، واحدی تحت عنوان «روش تحقیق» ایجاد شده و مورد توجه قرار گرفته است.

با این حال، علی رغم آنکه همه دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری، برای انجام کار پژوهشی شان، نیازمند آشنایی با مباحث روش تحقیق اند، اما در عمل، هنوز خلاء ها و مشکلات زیادی در این بحث وجود داشته و هنوز هم شناخت اصولی مباحث روش تحقیق (که دانشجویان بر اساس آن به نگارش مقالات یا پایان نامه های شان می پردازند) از دغدغه های مهم دانشجویان دانشگاه است.

به همین دلیل، ما کارگاهی را با موضوع «آشنایی با روش تحقیق» (با تمرکز بر پروپوزال و پایان نامه) طراحی کردیم تا دانشجویان به طور کامل با همه مسائل و مباحث اصلی روش تحقیق آشنا شده و به طور مشخص، این اصول را در پایان نامه شان پیاده سازی کنند. 

زمان کارگاه: پنجشنبه، 15 آذرماه 97، ساعت 13 الی 19

مکان کارگاه: دانشگاه تهران

مدرس کارگاه: دکتر مهدی باغبان

مخاطبین دوره: دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در تمامی رشته ها، و کلیه علاقه مندان به نگارش پژوهش های حرفه ای آکادمیک

هدف کارگاه

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، افزایش مهارت های شما در کارهای پژوهشی و مشخصا در زمینه پروپوزال و پایان نامه است. این کارگاه به شما کمک خواهد کرد تا با اصول، مبانی و روش های انجام یک تحقیق دانشگاهی، و لوازم و پیش نیازهای آن آشنا شده و به طور مشخص، همه آنچه که برای تدوین و نگارش پروپوزال و پایان نامه تان نیاز دارید، در اختیارتان قرار گیرد.  

همان طور که استاد دوره، دکتر باغبان، همیشه تاکید دارد، روش تحقیق آکادمیک، یک دانش و مهم تر از آن، یک «مهارت» است و شما می توانید مثل هر مهارت دیگری آن را بیاموزید. هیچ مساله غیرقابل فهم و هیچ راز و رمزی در کار نیست، فقط کافی است یک بار، مبانی و اصول و انواع مباحث مطرح در روش تحقیق را از ابتدا تا انتها، به صورت عملی و کاربردی بیاموزید، آن وقت می بینید که انجام یک تحقیق نظام مند دانشگاهی نه تنها کار دشواری نیست، بلکه اگر به رشته تان علاقه مند باشید و اصول و مهارت های نگارش علمی را هم به خوبی بدانید، بسیار از فرایند انجام آن لذت خواهید برد.

هدف ما در این کارگاه این است که یک بار، روش تحقیق دانشگاهی را از ابتدا تا انتها، به صورت عملی و کاربردی برای شما توضیح دهیم.

 

مهم ترین سرفصل های این دوره چیست؟

اگر قرار باشد مباحث مطرح شده در کارگاه را به چند سرفصل اصلی و کلی تقسیم کنیم، این سرفصل ها را می توان در چند پرسش زیر عنوان کرد: 

 • چطور موضوع مناسبی برای پایان نامه ام انتخاب کنم؟
 • چطور سوال و فرضیه مطرح کنم؟
 • چطور متغیرهای مستقل و وابسته را شناسایی کنم؟
 • چطور پیشینه و سوابق تحقیقاتی مورد نیازم را گردآوری کنم؟
 • چطور در پایگاه های اطلاعاتی اینترنت، منابع ام را بیایم؟
 • چطور روش شناسی مناسب تحقیقم را شناسایی کنم؟
 • چطور یافته هایم را تجزیه و تحلیل کنم؟
 • چطور گزارش تحقیقم را بنویسم؟

 

محورهای کارگاه:

زمان طلاست؛ و ما قدر وقتی که شما برای این کارگاه می گذارید را می دانیم. نمی خواهیم کلی گویی کنیم و با موضوعات و بحث های نظری و پیچیده و بی فایده، فرصتی که شما برای برطرف کردن مشکل تان به دست آورده اید را هدر بدهیم. بسیاری از دانشجویان، به خوبی با موضوع و مساله علمی شان آشنا هستند و حتی پیش از آغاز کار پایان نامه، تحقیقات و مطالعات وسیعی را در زمینه موضوع تحقیق شان به انجام رسانده و داده ها و نتایج بسیار مطلوبی برای ارائه در اختیار دارند. اما همه اینها در حالی است که آنها برای تدوین و تحلیل و به نگارش درآوردن پروپوزال و پایان نامه شان، اعتماد به نفس کافی نداشته و نمی توانند داده ها و اطلاعات ارزشمند خود را آن طور که باید، در قالب یک اثر مدون و منظم علمی بازتولید کنند. بخش مهمی از این عدم اعتماد به نفس از آنجا ناشی می شود که کسی راه و رسم درست و مؤثر روش تحقیق را برای آنها، به شکلی شفاف و عملیاتی، بیان نکرده است. در این کارگاه تلاش می کنیم دانشجویان را از نزدیک، به صورت گام به گام و اصولی، با این اصول آشنا کنیم.

بنابراین دکتر باغبان، در این سری از کارگاه های آموزشی، با روشی منحصر به فرد، و ارائه ای جذاب و انگیزه بخش، خیلی سریع و بی مقدمه به سراغ مهم ترین موضوعات می رود و مسائل مرتبط با روش تحقیق را از ابتدا تا انتها مطرح کرده و در قالب دستورالعمل های مشخص و تعریف شده، نحوه انجام هر بخش را توضیح می دهد.

بعضی از مهم ترین محورهای کارگاه روش تحقیق به شرح زیر می باشند:

 • تعریف تحقیق آکادمیک و انواع اصلی آن (پروپوزال، طرح پژوهشی، پایان نامه و رساله، مقاله علمی)
 • انواع تحقیق و روش های پژوهش (بنیادی، کاربردی، توسعه ای)
 • ویژگی ها و معیارهای انتخاب درست یک موضوع مناسب پژوهشی
 • متغیرهای پژوهش و تفاوت متغیر مستقل و وابسته
 • بیان مساله تحقیق و بیان اهمیت و ضرورت آن
 • ادبیات نظری، پیشینه و مدل مفهومی پژوهش
 • انواع سوالات و فرضیات پژوهش و نحوه طبقه بندی آنها
 • وجه تمایز و ابعاد جدید و نوی تحقیق
 • اهداف پژوهش و انواع کلی و جزئی آن
 • روش شناسی پژوهش و انواع تجربی و غیرتجربی آن (روش های آزمایشی و غیرآزمایشی)
 • جامعه، رویکرد و انواع ابزارهای پژوهش (رجوع به اسناد، مشاهده، مصاحبه، و پرسشنامه)
 • روش ها و ابزارهای نمونه گیری و فرایند آزمودن آنها
 • روایی و پایایی ابزارهای گردآوری و سنجش داده ها
 • فرایند گردآوری و تحلیل داده ها
 • روش تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق
 • نتایج، یافته ها، و پیشنهادات پژوهش
 • شیوه ها و استانداردهای استناد و رفرنس دهی
 • چکیده و کلیدواژه های پژوهش

درباره مدرس کارگاه

مدرس: دکتر مهدی باغبان

 • مدرس روش تحقیق در دوره های کاربردی دانشگاه تهران
 • مولف و مترجم کتاب اصول روش تحقیق و مقاله نویسی و چند کتاب دیگر
 • سردبیر نشریه مدیریت پیشرفت، و دبیر اجرایی و عضو هیات علمی چندین کنفرانس ملی و بین المللی
 • برگزاری بیش از 100 کارگاه روش تحقیق، مقاله نویسی و پایان نامه نویسی در کشور

روش های برگزاری کارگاه: حضوری، غیرحضوری

این دوره از کارگاه روش تحقیق، به دو صورت «حضوری» و «غیرحضوری» برگزار می شود تا علاقه مندانی که در روز برگزاری کارگاه، به هر دلیل، امکان حضور در دانشگاه تهران را ندارند، این فرصت را از دست ندهند.

بسته آموزشی غیرحضوری شامل «ویدئوی کامل کارگاه، فایل پاورپوینت تدریس شده توسط استاد، اکانت عضویت رایگان در گروه مشاوره اختصاصی استاد کارگاه، و همچنین یک عنوان کتاب با موضوع «اصول روش تحقیق و روش شناسی پژوهش» (pdf) می باشد. این بسته، پس از پایان کارگاه، و پس از اینکه میکس ویدئوی کارگاه آماده شد، به آدرس شما پست می شود. معمولا بسته های غیرحضوری، 48 ساعت پس از برگزاری کارگاه آماده و ارسال می شوند.

ویژگی خوب دیگر دوره غیرحضوری این است که هزینه ثبت نام آن بسیار کمتر از هزینه کارگاه حضوری می باشد.

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

 • آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «روش تحقیق»، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط دکتر باغبان، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند تهیه پروپوزال را نیز به صورت عملی تمرین خواهیم کرد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث روش تحقیق و مسائل مرتبط با نگارش پروپوزال و پایان نامه شوند.

 

 • آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟

چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت هایی که شما برای انجام کارهای پژوهشی، و به طور مشخص نگارش پایان نامه نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های دکتر باغبان، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

 

 • من در زمینه مباحث روش تحقیق و نگارش پایان نامه هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟

اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای نگارش تحقیقات دانشگاهی شان فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. به همین دلیل، این دوره ها به شکلی طراحی شده که از صفر تا صد روش تحقیق را در اختیار دانشجو قرار دهد. دکتر باغبان فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از روش تحقیق و مباحث مربوط به نگارش پایان نامه ندارند، و بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در پایان نامه نویسی خواهد بود و مشکل تان در زمینه آماده سازی پروپوزال و پایان نامه را حل خواهد کرد.

 

 • می دانم که بالاخره باید روش تحقیق را یاد بگیرم تا بتوانم پایان نامه و مقالاتم را بنویسم و در نهایت مدرکم را بگیرم، اما شاید بهتر باشد بعدا این کار را انجام بدهم.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید در این دوره شرکت کنید انتخاب با شماست، ولی واقعیت این است که اگر حالا دغدغه تان درباره پروژه های دانشگاهی تان را برطرف نکنید، فردا احتمالا دیر خواهد بود. بسیاری از دانشجویان را می شناسیم که بعد از گذشت 7 یا 8 ترم از دوره تحصیل شان در مقطع ارشد، هنوز حتی پروپوزال شان را هم ثبت نکرده اند، و به همین دلیل مجبور به پرداخت شهریه های سنگین و یا درگیر شدن با جلسات کمیسیون موارد خاص دانشگاه شده اند. شما می توانید با زمان و هزینه ناچیزی که برای این کارگاه می گذارید مشکلتان را برای همیشه حل کنید و با این کار راهی را برای موفقیت های بیشتر دانشگاهی و ورود به مقاطع بالاتر دانشگاهی و غنی تر کردن رزومه پژوهشی تان باز کنید، اما واقعیت این است که در غیر این صورت، دائما مجبور خواهید بود دغدغه نگارش مقاله و پروپوزال و پایان نامه را تا مدت ها در ذهن و فکر خودتان نگه دارید، بی آنکه راه حل عملی برای آن داشته باشید.

 

 • من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت غیرحضوری. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام غیرحضوری در این کارگاه، همه اطلاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان به دست می آورند را داشته باشید.

 

 • من کار بر روی پروپوزال و پایان نامه ام را شروع کرده ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی پروژه ام کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در گروه مشاوره کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان درباره پروژه تان را از ایشان بپرسید.

 

 • آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

 • عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (گروه مشاوره با استاد)
 • ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث روش تحقیق داشته باشند. (این بسته شامل هزینه جداگانه است)
 • ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لازم است در زمان ثبت نام، گزینه مربوط به گواهینامه را انتخاب کنید)
 • دریافت کوپن تخفیف 20 درصدی محصولات آموزشی وبسایت تحقیق یار
 • پذیرایی میان وعده

 

گواهینامه کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه حضوری، می توانند در صورت تمایل «گواهینامه شرکت در کارگاه» (با مهر موسسه آموزشی کسرا (تحقیق یار)) را دریافت کنند. در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لطفا در صفحه ثبت نام، گزینه «ثبت نام همراه با گواهینامه» را انتخاب کنید.

هزینه سرمایه گذاری بر روی کارگاه مقاله نویسی

شما با شرکت در این دوره آموزشی، در حقیقت برای آینده شغلی و حرفه ای خود سرمایه گذاری می کنید. مطمئن باشید که هزینه، تلاش، و زمانی که برای حضور در این دوره خرج می کنید، به هیچ عنوان، با آنچه در آینده به دست خواهید آورد، قابل مقایسه نخواهد بود. شما با تصمیم امروزتان، زندگی فردای تان را می سازید.

با این حال، ما برای شما تخفیف های ویژه ای در نظر گرفته ایم تا شرایط انتخاب برای تان آسان تر شود.

هزینه شرکت در کارگاه حضوری در دانشگاه تهران 95 هزار تومان و هزینه دوره غیر حضوری 65 هزار تومان است.

اما اگر جزو 5 نفر اول ثبت نام کننده باشید (گزینه بلیت «ثبت نام زودهنگام») و در روز اول اطلاع رسانی این دوره (یعنی سه شنبه 29 آبان ماه) ثبت نام کنید، از 35 درصد تخفیف برخوردار شده و تنها 62 هزار تومان (برای کارگاه حضوری) و یا 42 هزار تومان (برای کارگاه غیرحضوری) پرداخت خواهید کرد.

اگر این تاریخ را از دست دادید، باز هم این فرصت را دارید که اگر دانشجو باشید، از تخفیف 20 درصدی استفاده کنید و مبلغ 76 هزار تومان برای ثبت نام دوره حضوری (و یا 52 هزار تومان برای غیرحضوری) پرداخت نمایید.

 

لطفا توجه کنید:

اگر به صورت اینترنتی امکان ثبت نام ندارید کافی ست از طریق کارت به کارت کردن یا واریز به شماره حساب زیر اقدام کنید و حتما مشخصات پرداخت و نیز مشخصات خودتان را جهت قرار گرفتن در لیست جلسه، به تلگرام تحقیق یار ارسال و تایید دریافت کنید.

شماره کارت: 0232-4027-8610-6219 
شماره حساب: 1-1014386-800-810  

شماره شبا: IR26-0560-0810-8000-1014-3860-01

بانک سامان، به نام مهدی پاک نهاد

آیدی تلگرام تحقیق یار در صورت هرگونه اشکال، ابهام یا سؤالات احتمالی:

Telegram.me/tahghighyar2

 

 در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما ما در میان بگذارید.

tahghighyar@gmail.com (ایمیل وبسایت)

tahghighyaar@ (تلگرام)

02166564576 – 02166565418 (تلفن دفتر)

09913762432 (تماس و پیامک در ساعات خارج اداری)